Drewna egzotyczne a drewno krajowe

Kiedyś, jak to się często mówi, nie było praktycznie niczego. Przynajmniej w krajach byłego bloku wschodniego. Niektórzy uważają, że przez to życie było o wiele łatwiejsze. Ponieważ dzisiaj wybór przeróżnych produktów jest tak przytłaczający, że czasami bardzo trudno jest go dokonać. Podobnie jest w przypadku drewna, które nie dość, że na naszych rodzimy terenach ma wiele gatunków, to na dodatek jest także importowane z dalekich i zupełnie innych pod względem klimatu regionów. Pomimo wszystko okazuje się, że drewno egzotyczne cieszy się rosnącą popularnością. A jak wiadomo, same ceny tego typu drewna nie są najmniejsze. Kiedy musimy dokonać wyboru, na jakie drewno się decydujemy: drewno krajowe czy drewno pochodzące z innych rejonów świata, cena odgrywa najczęściej główną rolę. Jednak w przypadku kiedy faktycznie nie musimy martwić się kosztami, bo nasze kieszeni są naprawdę przepastne, możemy zacząć przyglądać się nieco innym parametrom, które mają czasami jeszcze większe znaczenie niż sama cena. Pod względem jakościowym zarówno drewno egzotyczne, jak i krajowe mają swoje plusy i minusy. Główną zaletą drewna krajowego jest to, że możemy w łatwy sposób przewidzieć, jak się takie drewno zachowa w użytkowaniu na naszym terenie. Niestety w przypadku drewna egzotycznego różnie z tym bywa.

Reakcja drewna na klimat

Pomimo znajomości ogólnych parametrów każdego gatunku drewna, do których należy w szczególności absorpcja wilgoci z otoczenia, która wpływa na jego stabilność i średni skurcz, istotne są także jego twardość i elastyczność, a także odporność na szkodniki. Znając te parametry, ogólnie wiemy już, na czym stoimy.

Jednak nie wiemy dokładnie, jak w rzeczywistości zareaguje dane drewno egzotyczne thermo-drewno.pl/thermodrewno na przykład na gwałtowną zmianę temperatury otoczenia, które na przykład nie mają miejsca w naturalnym miejscu występowania danego gatunku. W takim wypadku drewno może na przykład gwałtownie popękać, jeżeli będzie zainstalowane w nieodpowiedni sposób. Z tego też powodu wielu specjalistów rekomenduje używanie w niektórych sytuacjach raczej krajowych gatunków drewna.